Dysk sieciowy ownCloud to chmura plików na własnym serwerze. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do Google Drive czy OneDrive Microsoftu ale mające więcej możliwości. I ważne, że jest instalowane na własnym serwerze a nie „gdzieś” w sieci.

Zarządzanie plikami i folderami może odbywać się za pomocą rozbudowanej aplikacji webowej (przez przeglądarkę www), oraz przez aplikacje mobilne na Android i iOS (Apple). Na komputerach stacjonarnych instaluje się aplikację do automatycznej synchronizacji plików dysku lokalnego z serwerem (chmurą). Dostępne są wersje dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu na wszystkich urządzeniach podłączonych do ownCloud dostępne są aktualne wersje plików. Poza synchronizacją i udostępnianiem plików to rozwiązanie świetnie sprawdza się właśnie jako kopia zapasowa plików z lokalnych komputerów.

W ownCloud każdy użytkownik może mieć swoje indywidualne konto, można tworzyć grupy użytkowników i współdzielić pliki pomiędzy nimi. Dobrze dopracowane jest także zarządzanie plikami multimedialnymi, można przesyłać strumieniowo filmy i muzykę oraz wygodnie przeglądać zdjęcia. Na urządzeniach mobilnych bez problemu otwierają się dokumenty takie jak DOC, XLS, PDF, RTF, TXT.

Możliwe jest podłączenie ownCloud jako dysku sieciowego do komputera – zarówno na systemie Windows jak i Linux da się „zamapować” konto w ownCloud jako dysk sieciowy. Możliwe wtedy jest kopiowanie i otwieranie plików za pomocą zwykłego menedżera plików: Eksploratora Plików systemu Windows czy Total Commandera.

ownCloud wyposażone jest w sklep z aplikacjami. Większość dostępnych aplikacji jest darmowa ale zdarzają się również komercyjne aplikacje. Najpopularniejsze aplikacje służą do zarządzania multimediami, organizacji czasu (kalendarz, kontakty, zadania), współdzielenia plików i folderów.

Więcej informacji na stronie https://owncloud.org/.

System ownCloud jest bezpłatny a aplikacja na Androida kosztuje tylko 3,31 zł. Płatne są też rożnego rodzaju dodatki do tej aplikacji ale nie są one niezbędne do normalnego użytkowania.