Zobacz ofertę serwerów do mailingu >>

Czym są serwery mailingowe?

Serwery mailingowe to serwery, które oprócz standardowych usług internetowych (takich jak www, bazy danych, poczta e-mail) umożliwiają przede wszystkim efektywną, masową wysyłkę maili firmowych. Serwery takie muszą być odpowiednio skonfigurowane do mailingów, inaczej wiadomości mogłyby być blokowane przez zabezpieczenia antyspamowe serwerów odbiorców. Zwykłe, standardowe usługi mailowe posiadają duże ograniczenia i restrykcyjne dzienne limity dotyczące wysyłki maili. Serwer mailingowy jest doskonałym rozwiązaniem technicznym, pozwalającym na masową wysyłkę maili nadanych z aplikacji mailingowej.

Jak wygląda instalacja i konfiguracja serwera mailingowego w Smart Webtechnologies?

Na poprawną instalację i konfigurację serwerów mailingowych składają się poniższe elementy:

  1. Instalacja systemu operacyjnego
    Pierwszym krokiem podczas instalacji serwera mailingowego jest instalacja systemu operacyjnego na serwerze dedykowanym lub serwerze VPS. Do najczęściej instalowanych dystrybucji Linux należą Debian i Ubuntu, a także Centos.
  2. Konfiguracja serwera pocztowego Exim
    Serwer pocztowy Exim dostępny na serwerze skonfigurowany jest specjalnie pod masową wysyłkę maili. Im bardziej wydajny serwer, tym więcej maili można wysyłać w ciągu doby. Już podstawowe serwery do mailingu oferowane przez Smart Webtechnologies pozwalają na wysyłkę kilkuset tysięcy maili na dobę – te mocniejsze pozwalają w ciągu doby wysłać bez problemu i ograniczeń nawet kilka milionów maili.
  3. Zarządzenie serwerem mailingowym
    Do wygodnego zarządzania serwerem bezpośrednio przez przeglądarkę www służy Panel Vesta lub Panel Plesk. Za pomocą odpowiedniego panelu użytkownik może między innymi:
    – konfigurować domenę i rekordy DNS,
    – dodawać konta FTP, które pozwalają umieszczać pliki na serwerze (np. zdjęcia i grafiki),
    – dodawać konta e-mailowe oraz konfigurować je (np. ustawić przekierowania),
    – dodawać bazy danych,
    – dodawać zadania Cron,
    – ustawiać backupy na zewnętrzne serwery.
  4. Szyfrowanie – certyfikat SSL
    Certyfikat SSL jest niezbędny do szyfrowanej wysyłki maili. Jest on instalowany standardowo i zabezpiecza nie tylko szyfrowane połączenie do panelu administracyjnego serwera i do aplikacji mailingowej, ale również szyfruje pocztę e-mail wysyłaną z i do serwera.
  5. Uwierzytelnienie adresu – sygnatura DKIM
    Sygnatura DKIM wymagana jest przez filtry antyspamowe na serwerach hostingowych odbiorców. DKIM instalowany jest na serwerze dla danej domeny i zabezpiecza przed podszywaniem się pod nadawcę. Sygnatura DKIM udowadnia innym serwerom hostingowym, że nadawca i wiadomość od niego nie są podrobione. Brak sygnatury DKIM na serwerze nadawcy może skutkować automatycznym przekierowaniem wiadomości przychodzących do folderu SPAM.
  6. Zwiększenie dostarczalności – Rekord SPF
    Rekord SPF należy do jednych z najczęściej stosowanych zabezpieczeń antyspamowych na serwerach zewnętrznych. To kolejny sposób na uwierzytelnienie adresu e-mail. Rekord SPF dodany do serwera mailingowego potwierdza odbiorcom, że poczta przychodząca pochodzi od uprawnionego przez domenę nadawcy – mailingi bez rekordu SPF często kierowane są do SPAMU.
  7. DNS zwrotny do filtrów antyspamowych – RevDNS
    Rekord RevDNS również konfigurowany jest podczas instalacji serwera mailingowego. To tzw. odwrotny DNS, który pozwala na odnalezienie domeny, która powiązana jest z IP. To kolejny znany filtr antyspamowy – na serwerach odbiorców wyszukiwany jest adres IP wiadomości przychodzących – jeśli nie zostanie znaleziona prawidłowa, pasująca do IP nazwa domeny, wiadomość może zostać zablokowana.
  8. Sprawdzanie adresu IP serwera
    Przygotowanie serwerów mailingowych to również sprawdzanie adresu IP pod kątem blokady przez dostawców usług internetowych. Sprawdzana jest obecność na popularnych listach RBL (Real-time Blackhole List), a także ewentualna blokada adresu IP na serwerach Gmail i Microsoft.
  9. Konfiguracja zadań Cron
    Zadania Cron znacznie ułatwiają automatyczną wysyłkę maili z serwera. Właściwa konfiguracja sprawia, że co określony czas automatycznie rozpoczynana jest i podtrzymywana wysyłka, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie.

Serwery mailingowe są testowane w aplikacjach antyspamowych

Ostatnim krokiem w instalacji i konfiguracji serwerów mailingowych jest sprawdzenie poprawności wcześniejszych kroków. Zanim zainstalowany serwer mailingowy zostanie przekazany, wykonywane są zaawansowane testy antyspamowe. Służy do tego aplikacja MAIL TESTER – poprawnie skonfigurowane serwery do mailingu otrzymają wynik testu na poziomie minimum 9,5/10 punktów.

Jaki serwer mailingowy w Smart Webtechnologies wybrać?

W ofercie Smart Webtechnologies znajdują się 4 serwery do mailingu. Rodzaj serwera należy dostosować do potrzeb firmy. Serwery różnią się między innymi limitami wysyłanych wiadomości, jednak już podstawowe serwery mailingowe oferowane przez naszą firmę pozwalają na wysyłkę nawet 100 000 wiadomości/dobę. Duża przepustowość i doskonała konfiguracja antyspamowa, a także wsparcie techniczne i liczne usługi dodatkowe (w pakiecie i poza pakietem) sprawiają, że nasze serwery mailingowe są chętnie wybierane zarówno przez małe, jak i duże firmy.

Zobacz ofertę serwerów do mailingu >>