Własna chmura i pełna kontrola nad plikami

OwnCloud to chmura plików, z której można korzystać jak z prywatnego dysku sieciowego. Oprogramowanie działa bardzo podobnie do znanych usług online (np. Google Drive, Microsoft OneDrive, DropBox), jednak podstawowa różnica polega tu na tym, że w OwnCloud własna chmura tworzona jest na prywatnym serwerze Klienta. Pliki w chmurze są bezpieczne i nie dostanie się do nich żadna osoba, która nie posiada do tego uprawnień. Prywatne dane można tu zaszyfrować, by były dostępne wyłącznie dla Klienta. Wybrane dokumenty lub całe foldery mogą być oczywiście również udostępniane konkretnym użytkownikom lub wszystkim, którzy posiadają do nich link.

Pliki w chmurze – funkcjonalne rozwiązanie dla każdego

Oprogramowanie OwnCloud zaprojektowane zostało tak, by spełnić oczekiwania zarówno użytkowników prywatnych, jak i większych firm. Własna chmura to przede wszystkim bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, z którego obsługą bez problemu poradzi sobie każdy użytkownik. W interfejsie użytkownika znajduje się rozwijane menu wyboru, z którego w łatwy sposób można przejść do dostępnych w chmurze plików funkcji i ustawień osobistych, w tym:

 • Ustawienia linków, dzięki którym można pobrać aplikację na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne.
 • Sprawdzenie dostępności miejsca na serwerze.
 • Zarządzanie hasłem użytkownika.
 • Ustawienia użytkownika, w tym: nazwa, adres e-mail oraz zdjęcie profilowe.
 • Zarządzanie podłączonymi do chmury plików przeglądarkami i urządzeniami, a także możliwość sprawdzenia aktualnych sesji urządzeń/przeglądarek oraz ostatniej aktywności wybranego urządzenia.
 • Zarządzanie członkostwem w grupie.
 • Ustawienia języka interfejsu własnej chmury.
 • Zarządzanie powiadomieniami oprogramowania.
 • Przyciski udostępniania w mediach społecznościowych.
 • Przydatny menedżer do szyfrowania prywatnych plików.
 • Informacje o aktualnej wersji OwnCloud.

Chmura plików posiada również przydatne pole wyszukiwania (prawy górny róg interfejsu własnej chmury), dzięki któremu w krótkim czasie dotrzemy do potrzebnego nam pliku. Oprogramowanie zawiera ponadto specjalny zestaw filtrów, który ułatwi użytkownikowi znalezienie tych plików, które zostały mu udostępnione oraz plików, które to on udostępnił innym. Istnieje tu możliwość wyświetlania plików jednocześnie lub wyłącznie tych wybranych (np. współdzielonych lub ulubionych). Przydatna jest również funkcja sortowania plików w chmurze według:

 • Ulubionych
 • Współdzielonych z użytkownikiem
 • Współdzielonych z innymi
 • Współdzielonych przez link

Chmura plików OwnCloud – co jeszcze warto wiedzieć?

Wszystkie pliki w chmurze OwnCloud mogą być łatwo grupowane, a także komentowane. Interfejs pozwala również na tworzenie własnych podfolderów oraz na zarządzanie nimi. W przypadku, gdy oprogramowanie nie będzie mogło wyświetlić plików w chmurze, automatycznie pobierze je na komputer lub urządzenie mobilne użytkownika. Dokumenty lub obrazy, jakie posiada chmura plików, można udostępniać wybranym użytkownikom lub generować linki publiczne do danych folderów lub plików, a także dodawać do nich hasła lub ustawić czas ich aktywności. Własna chmura to również bardzo prosty system kontroli wersji plików, który tworzy kopie zapasowe dokumentów, które były modyfikowane, dzięki czemu w razie potrzeby można w łatwy sposób wrócić do wcześniejszej wersji zmienionego pliku. Zadbano ponadto tutaj o to, by system kontroli nie zajmował dużej ilości miejsca na dysku – tego typu kopie zapasowe nie będą zajmować więcej niż 50% aktualnie posiadanego wolnego miejsca na serwerze. W przypadku konieczności zgromadzenia większej ilości kopii zapasowych, oprogramowanie będzie automatycznie usuwać najstarsze wersje plików, by nie przekroczyć ustawionego limitu miejsca.