Zobacz ofertę hostingu ownCloud >>

ownCloud – własna chmura plików i prywatny dysk sieciowy

Oprogramowanie ownCloud to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia stworzenie własnej chmury plików, którą można zarządzać w każdym miejscu z Internetem. Zasada działania oprogramowania ownCloud jest bardzo zbliżona do zasady działania znanych usług, takich jak Google Drive, Microsoft OneDrive, czy też DropBox. Podstawowa różnica polega tu jednak na tym, że własna chmura plików utrzymywana jest na prywatnym serwerze Klienta (hosting, VPS, serwer dedykowany). Ten wygodny, prywatny dysk sieciowy może więc pracować np. na domenie skierowanej na serwer Klienta, a nie na serwerze zewnętrznego dostawcy pamięci masowej.
Dzięki ownCloud pliki mogą być w łatwy sposób synchronizowane i udostępniane wszystkim urządzeniom, więc możliwy jest dostęp do nich, a także modyfikowanie ich w dowolnym miejscu i dowolnym czasie.

Oprogramowanie ownCloud – bezpieczeństwo plików

Niewątpliwą zaletą własnej chmury plików jest pełna kontrola nad przechowywanymi danymi. Oprogramowanie ownCloud działa wyłącznie na prywatnym serwerze Klienta, a dostęp do plików kontrolowany jest tu wyłącznie przez jego samego. W tym prywatnym dysku sieciowym można w łatwy sposób szyfrować swoje pliki, dzięki czemu Klient będzie miał pewność, że nikt poza nim nie będzie miał dostępu do wybranych danych. Szyfrowanie oparte na poświadczeniach lub kluczu głównym to dodatkowa, szczególnie warta uwagi możliwość zabezpieczenia swoich plików. Dzięki wtyczce end-to-end lub E2EE można zaszyfrować we własnej chmurze plików konkretne dane i przesłać je do wybranej osoby z gwarancją, że dostępu do nich nie będą miały żadne osoby trzecie, które posiadają dostęp do infrastruktury – nawet administratorzy.

Własna chmura ownCloud – dostęp do plików w dowolnym miejscu i czasie

Z oprogramowaniem ownCloud Klient zachowuje pełen dostęp do swoich plików, bez względu na to, gdzie się znajduje i z jakiego urządzenia korzysta. Z własnej chmury plików można korzystać mobilnie, za pomocą urządzeń z systemem Android lub iOS, a także stacjonarnie – zarówno bezpośrednio w pracy, jak i z komputera domowego. Aplikacja prywatnego dysku sieciowego umożliwia synchronizację jednego lub większej ilości wybranych folderów między urządzeniami, a także przeglądanie, edytowanie i udostępnianie znajdujących się wewnątrz plików. Użytkownik ma ponadto pełną kontrolę nad zmianami w edytowanych plikach i w każdym momencie może powrócić do wcześniejszej wersji dokumentu, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Niepotrzebne pliki można przenieść do folderu kosz, skąd w razie potrzeby można je również przywrócić.

Dodatkowe aplikacje

Oprogramowanie ownCloud jest bardzo intuicyjne, można tu w prosty sposób przeszukiwać zawartość oraz dodawać do ulubionych pliki, które są często używane, by mieć je stale pod ręką. Oprócz stałego dostępu do plików, takich jak dokumenty, zdjęcia, filmy czy muzyka, możemy zarządzać tutaj kontaktami, kalendarzami i zakładkami, a także synchronizować je z aplikacjami komputerowymi lub mobilnymi. Funkcjonalność własnej chmury plików można ponadto bardzo łatwo rozszerzyć i dostosować do swoich preferencji i potrzeb. Służą do tego bezpłatne aplikacje, które można zainstalować za pośrednictwem sklepu ownCloud. Ten prywatny dysk sieciowy umożliwia również integrację zewnętrznych dostawców pamięci masowej, w tym Drobpox, Microsoft OneDrive itp. – znacznie zwiększa to wówczas jego funkcjonalność.